

Tiffany technika
S klasickou vitráží se můžete setkat v kostelích či katedrálách. Barevná či malovaná skla se sesazují do výsledného motivu pomocí olověných profilů, které se pak ve spojích pájí cínem.
Tiffany vitráž na rozdíl od klasické vzniká olepováním kousků plochého skla, kamínků, skleněných nuget atd. měděnou samolepící páskou a následně se pak jednotlivá sklíčka za pomoci cínu spojí v jeden celek. Mohou se používat tedy daleko menší skla, a tudíž se touto technikou dají vyrábět velmi jemné předměty.
Tiffany vitráž nese jméno po svém tvůrci Louisi Comfortu Tiffanym (18.2.1848-17.1.1933). Tiffany byl americký umělec a designér, jenž právě tento postup dovedl k dokonalosti. Pod jeho vedením vznikala neuvěřitelná díla. Využil období secese, která přála barvám, květinám, vážkám a dalším zdobným prvkům. Tyto jemné detaily pak zakomponoval do své tvorby. Známé jsou jeho neobyčejné lampy s motivy máků, narcisek, tulipánů či vážek a motýlů. Do interiérů navrhoval okna, stropní svítidla, ale i drobnosti jako vázy či různé krabičky. Jeho tvorba byla neuvěřitelně rozsáhlá a pestrá. A kdykoliv se podíváte na nějaký film z produkce USA, pravděpodobně se v něm objeví něco z jeho tvorby, především lampy.
Pokud byste chtěli zakoupit již vyrobené vitráže tiffany technikou nebo dárkové poukazy na kurzy tiffany techniky, vstupte do mého e-shopu Bižuterie Třpyt.

